ZK-9628 / Solo Test

Solo Test Oyunu

Gördüğümüzde çoğumuza geçmişi ve çocukluk yıllarımızı hatırlatan oyunun geçmişinin çok eski yıllara dayandığına inanılmaktadır. Oyunun 17. yüzyılda Solo Noble adlı bir aristokrat tarafından icat edildiği ve oyunun isminin de buradan geldiği düşünülmektedir. Farklı oyun tahta versiyonları bulunan oyunda ortak özellik merkezde bulunan bir delik etrafına yerleştirilen piyonları birbirlerinin üzerinden atlatarak tahtada mümkün olan en az sayıda piyon bırakabilmektedir. Dünyada ve ülkemizde en yaygın olarak oynanan tahta versiyonu İngiliz Solo Testi olarak bilinen 33 delikli versiyondur.

Nasıl Oynanır

Oyun tahtasında 33 adet delik ve 32 tane piyonumuz bulunmaktadır. 32 adet piyon tahta üzerindeki deliklere tahtanın merkezindeki delik boş kalacak şekilde yerleştirilir. Oyunda piyonlar yukarı, aşağı ve sağa, sola doğru hareket edebilir ancak çapraz hareket edemezler. Oyun piyonu, başka bir piyonun üzerinden atlatılarak sonraki boş deliğe girer ve üzerinden atlanan piyon yerinden çıkartılarak alınır. Oyun bu şekilde üzerinden atlanarak alınabilecek piyon kalmayıncaya kadar devam eder. Kalan piyon adedi oyun sonucunu gösterir.

Oyunun amacı, oyun tahtasında mümkün olan en az sayıda piyonu bırakabilmektir. Oyunda en büyük başarı oyun sonunda tahtada tek bir piyon bırakabilmektir. Oyun sonunda tahtada bıraktığınız piyon sayısına göre kimileri oldukça muzip skor tabloları bile mevcuttur. Solo test kimilerine göre bir zeka oyunu olarak gösterilse de oyunun çözümü için bazı matematiksel formüller ve stratejiler geliştirilmiştir. Bu stratejileri uygulayarak oyunda sürekli tek piyon bırakmak mümkündür. Bu açıdan oyunu zeka testinden ziyade bir strateji oyunu olarak değerlendirmek daha doğru olacaktır.

Gelişim Alanları : Analitik Düşünce/Problem Çözme, Dikkat Gelişimi

Yaş Aralıkları : 5 – 13+ Yaş

Start typing and press Enter to search

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Shopping Cart